Alamos Gold Kirazlı, Ağı Dağı ve Çamyurt Maden Ruhsat Sahalarının Mekânsal Planlama ve Coğrafi Etkiler Açısından Değerlendirilmesi

Bir yandan Koronavirüs salgını devam ederken, yaşam hakkımızı ihlal eden projelerin, bu projelerin gerçekleşmesi üzere verilen teşviklerin ve doğa talanının devam ettiğini görüyoruz. Koronavirüs salgını ile ilgili çıkan Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda sonlandırılmak istenen Kazdağları Nöbeti 295 gündür devam ediyor. Geçtiğimiz hafta binlerce lira ceza kesilen, Anayasanın 56. Maddesinin her yurttaşa verdiği sağlıklı bir çevrede yaşama ve çevreyi koruma hakkını savunanların neden orada olduğunu bir kez daha hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz.

Siyanürlü açık ocak madenciliği yapılması planlanan projeler, Kazdağları Milli Parkı başta olmak üzere tabiat koruma parkları, muhafaza ormanı, gen koruma alanları, tohum meşcereleri gibi pek çok korunan alana ev sahipliği yapan bir bölgede yer alıyor. Projelerin neden olacağı kirliliğe ilişkin coğrafi ve mekânsal değerlendirmelerin yer aldığı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu yayını paylaş