İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne Zehirlenmelerin Neden Gerçekleştiğine İlişkin Bilgi Vermemeleri Hakkında Dava Açtık!

 

04.11.2019 tarihinden itibaren İstanbul’un pek çok noktasında 50’den fazla yurttaş yedikleri ıspanaktan zehirlenmişti. Yaşanan zehirlenmelerin ıspanaktaki yabancı otların sebep olduğu İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce aktarılmıştır.  Ancak açıklama boşluklar ve eksiklikler içermektedir. Bu kapsamda, Ekoloji Kolektifi olarak zehirlenme vakasının detayları ve yapılan analizlerin paylaşılması hakkında İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bilgi edinme başvurusunda bulunmuştuk. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bilgi edinme talebimizi, talep edilen bilgi ve belgelerin “kurum içi” olduğu gerekçesiyle reddetti. Bu bağlamda, bilgi talebinin reddine ilişkin 5 Mart’ta dava açtık.
Kanunda kurum içi bilgi ve belgeler, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve kurum içi düzenlemelere ilişkin belgeler olarak tanımlanmıştır. Ispanak zehirlenmelerine ilişkin bilgilerin kurum içi düzenleme olmadığı aşikardır. 50’ye yakın yurttaş zehirlenme geçirmiş ve kamu sağlığını tehdit eder nitelikte bir olay yaşanmıştır. Gerçekleşen zehirlenmelere ilişkin bilgi ve belgeler  kamusal veri niteliğindedir. Yurttaşların yedikleri gıdanın içeriği ve alınan ya da alınacak önlemlerinin neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Bu nedenle, başvurumuzdaki soruların yanıtlanması ve yürütülen analiz çalışmalarının sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir.
İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne sorularımızı ilettiğimiz dilekçemizi ve tarafımıza gönderilen cevabı linkte bulabilirsiniz.

 

Bu yayını paylaş