‘Halkın Gıda Politikası’ Türkçede

6 Haziran 2018

Ekoloji Kolektifi, Birleşik Krallıktan 150 kuruluş tarafından oluşturulan Halkın Gıda Politikası çalışmasını Türkçeye kazandırdı.

İngiltere’nin Brexit-sonrası döneminde ne türden bir “gıda” politikası izlemesi gerektiğini anlatan Halkın Gıda Politikası metni, farklı tipte, farklı ölçekte ve farklı tabana sahip 150 örgütün yan yana gelerek “yazdığı” katılımcı alternatif önerisidir. Mevcut gıda sistemini dönüştürmek için örgütlenen sendikaların, mücadele örgütlerinin, topluluk inisiyatiflerinin, STK’ların, çevre örgütlerinin işbirliği içinde, sahici bir gıda egemenliği mücadelesi bu metnin yazım sürecinde bu grupların kaderini birbirine bağlamıştır. Halkın Gıda Politikası, farklı halk güçlerinin kaderlerini birleşmekte görmelerinin, aynı kaderi paylaşma zorunluluğunun, kendi kaderini tayin etme inisiyatifinin güçlü bir ifadesidir.

Kitaba erişmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz: https://ekolojikolektifi.org/portfolio/halkin-gida-poiltikasi/

Kitabın Türkçe çevirisini yayına hazırlayan Umut Kocagöz ve Fevzi Özlüer tarafından kaleme alınmış sunuş metnine de bu adresten erişebilirsiniz: https://ekolojikolektifi.org/2018/06/06/gida-politikasinda-mu%CC%88sterek-bir-program/

Bu yayını paylaş