Gönüllü Stajyer Arkadaşlar Arıyoruz

Türkiye’de ekolojist siyaset, çevre hukuku ve kent-kır ekseninde çevre mücadelesi için bilgi üretimi alanlarında faaliyet gösteren Ekoloji Kolektifi Derneği’nde (EKD) yürümekte olan çalışmalarda üretilen bilginin yoğun bir emek gerektirdiğinden hareketle, bilgimizi ve deneyimimizi aktarabileceğimiz, genç kuşaklara yönelik bir çalışma programı geliştirmeye karar verdik. Ekoloji eksenli birikim elde etmeye, kolektif emekle doğa korumaya, kentsel ve kırsal politika süreçlerinde yer almaya önem veriyorsanız biz deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız.  Kamu politikası ekseninde, hem çalışmanın mutfağında yer almak hem de birikimini ekoloji-kent alanlarında yoğunlaştırarak hayata bir adım daha atmak isteyenlere açık bu çalışmamız sınırlı bir kontenjanla yılda 2 kez gerçekleştirilecektir.

Gönüllü Stajı Programı İçeriği:

 • Staj programı, EKD’nin yürütmekte olduğu (Ekolojik Haklar Merkezi, İklim Adaleti, Ekoloji ve Kent Dijital Kütüphanesi ve hukuk çalışmaları başta olmak üzere) çalışmaların mutfağında ve kurgulanmasında aktif rol alarak çalışma yöntemimizi, tarihsel birikimimizi, Türkiye’de ekoloji mücadelesinin çerçevesi ekseninde öğrenmek isteyen lisans öğrencilerine ve yeni mezunlara açıktır.  
 • Gönüllülük stajı süresinin en az 3 ay, en fazla 6 ay arasında sürmesi öngörülmektedir. Başlangıç tarihi başarılı adaylarla birlikte kararlaştırılacaktır.
 • Stajyerlerin hafta içi toplam 20-30 saat arası çalışmalara katkı sunması beklenmektedir.  Gönüllüler,  tecrübe ve ilgi alanlarına göre teknik/hukuki araştırma, blog yazarlığı, iletişim ve sosyal medya gibi alanlarda rol alabilecektir.
 • Gönüllü stajyerlere herhangi bir maaş ödemesi yapılamayacaktır. Öte yandan Ankara içi ulaşım ve yemek giderleri karşılanacaktır.
 • Gönüllü staj dönemi sonunda staj katılım belgesi sağlanacaktır.

Gereken Nitelikler:

 • Bilgisayar ve MS Office programlarına hakim;
 • Üniversite öğrencisi veya üniversiteden en fazla 1 sene içerisinde mezun olmuş;
 • Yazılı ve sözlü olarak İngilizce’ye hakim (ikinci yabancı dil tercih sebebidir);
 • Ortak alanda çalışmaya istekli, toplumsal cinsiyet konusunda duyarlı proje ekibiyle uyumlu çalışabilecek;
 • Türkiye’de çevre ve ekoloji hareketini takip eden ve/veya bu konuda çalışmak isteyen adaylar aranmaktadır. Daha önceki tecrübeler (öğrenci toplulukları, gönüllülük, profesyonel) dikkate alınacak olmakla birlikte staj pozisyonu için iş tecrübesi aranmamaktadır.

Son Başvuru Tarihi:   15 Ocak 2018

Başvuru Evrakları:

 1. Başvuru Formu : 
 2. Niyet mektubu: Stajyer adayları neden bu stajı yapmak istediklerine, kişisel motivasyonlarına ve staj konularındaki ilgilerine dair 1 sayfayı geçmeyecek bir niyet mektubu yazmalıdır.
 3. Özgeçmiş: Güncel özgeçmiş eğitim durumu, profesyonel/gönüllü tecrübe, bilgisayar, yabancı dil hakimiyeti ve diğer kişisel özellikleri yansıtmalıdır.

Not: Başvuru formunu dolduran adayların, niyet mektubu ve özgeçmiş bilgilerini [email protected]’a göndermeleri istenilmektedir. Başvuru formuna erişmek için tıklayınız  

 

Bu yayını paylaş