ÇED Süreçleri Nasıl Takip Edilmeli Çalıştayı

Katılım ve Denetim Aracı Olarak
ÇED Süreçleri Nasıl Takip Edilmeli ?

ÇED süreçleri ÇED başvuru dosyası ya da proje tanıtım dosyasının sunulduğu tarih ile başlayıp, ÇED Olumlu ya da ÇED Gerekli Değildir kararının verildiği tarihte sona eren bir süreç değildir. Peki ÇED süreci ne demektir ? Ya da daha baştan alalım; ÇED ne demektir ?

Bir projeden haberdar oldum, ne yapabilirim sorusu ile başlayan,

  • “ÇED Olumlu ya da ÇED Gerekli Değildir kararları ne demektir ?”
  • Onlarca yurttaş bir araya gelerek açtığımız davalarla iptal ettirdiğimiz bir ÇED Olumlu kararının her defasında, bir önceki haline nazaran biraz daha fazla sayfadan oluşan ÇED raporları ile tekrar önümüze gelmesi, hukuka uygun mudur ?
  • ÇED davası kaybedilirse, her şey biter mi ?
  • Uygulanmadığını düşündüğümüz ÇED davasını, açmasaydık ne olurdu ?

Soruları ile devam eden, ekoloji mücadelesinin temel başarı kriteri olarak algılanan ÇED süreçlerinin aşamalarına ve takibine ilişkin pratik bilgileri paylaşacağımız, halkın çevresel karar alma süreçlerine katılımı ve denetim aracı olarak ÇED sürecinin anlamını tartışacağımız bir atölye çalışması düzenliyoruz.

Atölye çalışması kapsamında; bilgilenme, katılma ve başvuru hakkını kullanmak ya da Anayasal bir ödevi yerine getirmek iradesi gösteren yurttaşlara ve/veya sivil toplum örgütlerine yaşadıkları ya da yaşamadıkları bir yerde yapılması planlanan bir proje hakkında duyum almaları durumunda; bu projeye karşı ne gibi hukuksal yollara başvurabileceklerine ilişkin bilgi ve pratikler aktarılmaya çalışılacaktır.

Atölyemize katılım 25 kişiyle sınırlı olup, Atölyemize katılabilmek için aşağıda yer alan katılım formunu en geç 11.07.2018 tarihine kadar doldurmanız gerekmektedir. Etkinliğe katılacak kişilerle ayrıca iletişime geçilecektir.

PROGRAM İÇERİĞİ

10:00 – 12:00

ÇED Ne demektir ?
ÇED Sürecine ilişkin kavramlar
ÇED Sürecinin Aşamaları ve Takibi

13:00 – 15:00
ÇED Raporu okuma tekniği ve ÇED Davaları
ÇED davasını kurgulamak

Kolaylaştırıcı: Cömert Uygar Erdem

Kayıt formu: https://goo.gl/forms/gEEsCKCsOhmkE3fm1

Tarih: 14 Temmuz 2018
Saat: 10:00 – 15:00
Yer : Niza Park Otel – Farabi Sk. No: 36 Çankaya/Ankara

Bu yayını paylaş